Kleszcze mogą przenosić poważne choroby zagrażające nie tylko zdrowiu, ale także życiu.

Na ich ukąszenia jesteś narażony nie tylko w lesie czy na łące, ale także w warszawskim parku czy na miejskim skwerku.
– Czym są kleszcze?
– Dlaczego są niebezpieczne?
– Jak chronić się przed ich ukąszeniem?

 

W Polsce żyje dwadzieścia gatunków kleszcza.

Najczęściej spotykanymi są kleszcz pospolity, kleszcz łąkowy i obrzeżek gołębi. Pajęczaki te są odporne na suszę i zimno. W okresie zimowym śpią zagrzebane w ściółce, uaktywniając się w chwili poprawienia warunków pogodowych. Żyją nie tylko w lasach i na łąkach. Coraz częściej można spotkać je w parkach, w ogrodach zoologicznych czy na miejskich skwerkach. Kleszcze preferują wysokie trawy i drzewa liściaste. Wspinają się na wysokość około 120 cm, czekając na swojego potencjalnego żywiciela. Ukąszenia kleszczy często znajdują się za uchem, na głowie bądź na karku. Okazuje się, że te pajęczaki wędrują po ciele, szukając ciemnego miejsca z delikatną skórą. Ugryzienia kleszczy najczęściej można znaleźć w okolicach narządów płciowych, w pachwinach czy w zgięciach podkolanowych. Pasożyty te wyposażone są w precyzyjny aparat gębowy. Kleszcz przebija skórę żywiciela, tworzy pewnego rodzaju rynienkę, przez którą wpuszcza substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi, a wraz z nią zarazki. Podczas posiłku kleszcz zwiększa swój rozmiar nawet dwustukrotnie.

 

Ugryzienie przez kleszcza może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

Pajęczaki te przenoszą kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę, boreliozę czy babeszjozę. Szacuje się, że nawet 15% kleszczy może być nosicielami wyżej wymienionych chorób. Najgroźniejsze dla człowieka jest kleszczowe zapalenie mózgu. Wprawdzie można się przeciwko niemu zaszczepić, ale dawki leku szczepionki należy przyjmować co trzy lata. Objawy chorobowe do złudzenia przypominają grypę. W około 20-30% przypadków, kiedy choroba nie zostaje zahamowana przez odpowiednią farmakoterapię, wirusy przedostają się do centralnego układu nerwowego, wywołując zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych. W konsekwencji może zakończyć się to śmiercią pacjenta bądź trwałymi zmianami neurologicznymi: paraliżem lub kalectwem. Niebezpieczna dla człowieka jest także borelioza. Jej typowym objawem jest rozszerzające się zaczerwienienie w miejscu ukąszenia. Boreliozę można leczyć farmakologicznie.

 

Jak walczyć z kleszczami?

Badania przeprowadzone przez Warszawski Uniwersytet Medyczny wykazują, że Warszawiacy są narażeni na kontakt z kleszczami w Ogrodzie Zoologicznym, w Łazienkach Królewskich, w osiedlowych parkach i na skwerach miejskich. Warto więc zachować szczególną ostrożność podczas spaceru, porannego joggingu czy wyjścia z pupilem na zewnątrz.

 

PAMIĘTAJ! – Przeciwko kleszczom nie ma środka idealnego.

Najskuteczniejsze w walce z tymi pajęczakami są repelenty powodujące, że kleszcz rezygnuje z ukąszenia. Spośród 20 tysięcy przebadanych związków najskuteczniejszym w walce z kleszczami okazał się DEET. Środki z zawartością DEET w stężeniu 5% chronią przed pajęczakami około półtorej godziny. Im wyższe stężenie DEET, tym dłuższa ochrona. Jednym ze środków z zawartością DEET jest Mugga (https://muggasklep.pl). Dostępna jest w różnych wariantach: w formie sprayu, mleczka bądź sztyftu. W zależności od potrzeb można stosować preparat o stężeniu 9, 5%, 20% i 50% (https://muggasklep.pl/mugga-spray-strong-50-deet-na-komary-i-kleszcze-p-5.html). Mugga 9, 5% doskonale sprawdzi się u dzieci, natomiast ta o najwyższym stężeniu DEET zda egzamin w walce z tropikalnymi owadami.
Więcej informacji o preparatach na kleszcze MUGGA – można przeczytać tutaj.

 

Skuteczna ochrona to podstawa!

Wybierając się na spacer do parku lub do lasu pamiętać należy o odpowiedniej ochronie. Na leśną wędrówkę załóż spodnie z długimi nogawkami i bluzę z długimi rękawami. Na jasnej odzieży łatwiej zauważyć kleszcza. Na spacery wybieraj się raczej w południe- kleszcze najbardziej aktywne są rankiem i po południu. Na kilkanaście minut przed wyjściem użyj preparatu odstraszającego kleszcze. Pamiętaj o tym, by po powrocie do domu dokładnie obejrzeć ciało i upewnić się, że nie zostałeś ukąszony przez kleszcza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

*

Facebook